Czy zdrowie psychiczne jest ważne?

Na pewno nie raz zadawaliśmy sobie pytanie – Czy zdrowie psychiczne jest ważne? W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.  Zdrowie psychiczne tak naprawdę jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne, z czego często nie zdajemy sobie sprawy.  Ważnym i potrzebnym jest jak najlepiej dbać o nie – przez całe nasze życie.

Może Ty lub osoba, którą znasz, ma zaburzenia psychiczne, nie potrafi poradzić sobie z jakąś trudnością, w jej otoczeniu nie znajduje się osoba będąca w stanie ją wesprzeć, ale mimo to nie skorzystała z pomocy specjalisty. Często jest to spowodowane wstydem, obawą o opinię innych, na przykład czy znajomi lub rodzina nadal będą mieć takie samo zdanie o mnie jak kiedyś czy może uznają mnie za „szaleńca, wariata”? Tymczasem nieleczone lub źle leczone dolegliwości psychiczne mogą doprowadzić do poważnego stanu, często również zagrożenia zdrowia i życia. 

Należy wspomnieć, że bardzo wiele osób, między innymi ze względu na krzywdzące stereotypy i etykiety związane z zaburzeniami psychicznymi, nie widzi rozwiązania dla swojej sytuacji, decydują się, że nie chcą żyć i podejmują się tragicznego kroku, jakim jest samobójstwo. 

Dlatego tak istotne jest reagowanie na potrzeby innych, nieodwracanie wzroku, kiedy widzimy, że ktoś jest w gorszej kondycji psychicznej, albo wyciągnięcie „pomocnej dłoni”. 

Aby kontynuować czytanie, przejdź na następną stronę ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.