Dlaczego w szkole dzwoni dzwonek?

Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego dzwonki szkolne już nie są potrzebne, po prostu.

Dzwonek szkolny jest nieodłącznym elementem krajobrazu w szkole. To on tak naprawdę jest jednym z pierwszych skojarzeń, jakie mamy w głowie, kiedy słyszymy “szkoła”. Właśnie, ale czy w zasadzie tak musi być?

Otóż dzwonek powstał w zasadzie w tym samym czasie, kiedy cały nasz system, na którym dzisiaj aktualnie się opieramy, czyli w 1808 roku. W momencie, kiedy pruscy urzędnicy stwierdzili, że dzwonek w szkole będzie takim fajnym wprowadzeniem ludzi do przyszłej pracy w fabryce, ponieważ dzwonki właśnie w tamtym okresie sygnalizowały w fabryce koniec zmiany i wprowadzenie dzwonków do szkoły miało uczyć dzieci połączenia tego dźwięku z dzwonka z pewnym skończeniem jakiegoś etapu w ciągu dnia.

No właśnie, tylko czy my dalej jesteśmy masowymi pracownikami fabryk tak naprawdę w dużej większości? Czy dalej powinniśmy opierać się na tym systemie dzwonków, który wtedy wypracowaliśmy? No, nie do końca.

Wycofanie dzwonków ze szkół niesie ze sobą wiele korzyści.

Pierwsza korzyść, taka najbardziej oczywista, jest korzyścią po prostu dla naszego słuchu. Dzwonki są niezwykle głośne. Tak naprawdę, w której szkole nie przeprowadzi się tych badań, to wyniki są zupełnie różne. Natomiast zawsze ta górna granica dzwonków jest naprawdę wysoko i dzwonki są naprawdę głośne. Mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasz słuch, na słuch dzieci, na słuch młodzieży. No i potem tak naprawdę te osoby cierpią przez całe życie ze względu na pogorszenie tego słuchu, to potem na starość również ponoszą pewne konsekwencje tych dzwonków, ponieważ znowu odbija się ten problem z zaburzeniami słuchu, a wycofanie dzwonku spowodowałoby, że ten problem eliminujemy – tak po prostu, żadnej dużej filozofii.

Wiele szkół aktualnie decyduje się na taki ruch, żeby zamienić dzwonki szkolne na muzykę. Jest to na pewno ruch w dobrą stronę i tego tym szkołom nie wolno odebrać. Muzyka jest dużo bardziej kojąca, również zaczyna się w trochę mniej niespodziewany sposób, ponieważ dzwonek potrafi również bardzo często po prostu wystraszyć i bądźmy szczerzy, jeżeli do szkoły idzie sześciolatek, to on nie do końca pozytywnie będzie odbierał to, że coś mu dzwoni nagle nad uchem – idzie sobie, je kanapki i nagle “trr”, może się po prostu wystraszyć.                                                                                                                       

Muzyka zdecydowanie eliminuje ten problem, tylko to dalej jest forma dzwonka.

To dalej jest forma pewnej sygnalizacji tego, że lekcja się kończy. No właśnie, a to jest również jeden z problemów, o którym bardzo często zapominamy, ale co w zasadzie mam na myśli?

Otóż problemem jest to, że sygnalizujemy, że zmienia się lekcja, sygnalizujemy koniec lekcji, sygnalizujemy początek lekcji. Początek pojedynczej lekcji, początek całkowicie lekcji i robimy to właśnie za pomocą dzwonka. Pytanie brzmi tylko – po co? No właśnie, przecież tak naprawdę uczniowie sami doskonale wiedzą, że lekcje się zmieniają, że lekcje się zaczynają, lekcje się kończą, mają swój plan lekcji, ale tak naprawdę godziny, kiedy się zmieniają lekcje są absolutnie niezmienne i są po prostu cały czas takie same.

Aby kontynuować czytanie, przejdź na następną stronę ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.