Ile snu tak naprawdę potrzebujesz?

Zalecana ilość snu to temat, który niejednokrotnie przewija się w szkołach, rozmowach czy choćby przy rodzinnych stołach.

Jak to standardowo bywa, istnieje tyle opinii ile ludzi, a badania naukowe nadal trwają. W celu ograniczenia ogromnej ilości dostępnych danych, skupię na na szkolnej grupie wiekowej: 7-18 lat, starając się przybliżyć optymalne warunki spania, tak by wyciągnąć jak najwięcej z tego niezwykle istotnego etapu życia.

Pierwsza kwestia – ile? 

Cztery różne źródła (www.helpguide.org, www.mayoclinic.org, www.sleepfoundation.org, www.webmd.com) podają spójne informacje: 

★ 6-13 lat : 9-11 godzin snu 

★ 14-18 lat : 8-10 godzin snu 

To są jednak ogólne zalecenia, potrzeba snu jest wysoko indywidualna. Dla przykładu, Uniwersytet Kalifornijski odkrył gen pozwalający na pełen wypoczynek w zaledwie 6 godzin! Niestety, bardzo niewielki odsetek populacji może się cieszyć taką dowolnością (ok. 3%), jednak warto zwrócić uwagę na to jak Ty reagujesz na różne dozy snu. 

Na co zwrócić uwagę? 

★ jak wyglądają Twoje poranki – czy przycisk “drzemka” jest Twoim wybawicielem? czy czujesz się jakbyś mógł spędzić cały dzień w łóżku? jak wygląda Twoja pierwsza godzina od wstania? 

★ Twoja produktywność – kofeina jako silnik napędowy? może masz problemy z utrzymaniem skupienia? czujesz raczej pozytywne czy negatywne nastawienie do dnia? 

★ relaks i wieczory – zdarza Ci się zasnąć przy książce albo ulubionym serialu? zaczynasz myśleć o śnie na kilka godzin przed planowanym końcem dnia? 

Jeśli na któreś z tych (lub podobnych) pytań odpowiedziałeś twierdząco, możesz podejrzewać u siebie braki snu. Pamiętaj, podejrzewać! Powodów takich problemów może być wiele, jeśli zwiększenie ilości snu nie pomaga, udaj się do specjalisty, który potencjalnie wykryje inne podłoże problemu.

Druga kwestia – jak? 

To pytanie należy rozbić na dwa: 

Jak zadbać o jakość snu podczas jednej nocy? 

Podstawy to ciemny, cichy pokój. Zadbaj o dobry materac dopasowany do ciebie. Neutralne zapachy (lub takie, które sprawiają, że czujesz się dobrze i bezpiecznie). Wind down – ograniczenie bodźców na 0.5-1h przed snem, zawiera to w sobie odcięcie od urządzeń elektronicznych takich jak telefon. Odstawienie kofeiny i alkoholu na kilka godzin przed planowanym końcem dnia. 

Jak zadbać o regularnie jakościowy sen? 

Przede wszystkim regularność sama w sobie przynosi mnóstwo benefitów. Codzienne 7 godzin będzie znacznie lepsze niż na zmianę 5 i 10. Również utrzymanie stałych godzin zasypiania i pobudki ma znaczenie. I najważniejsze: poznaj siebie i swoje potrzeby, swój naturalny rytm dobowy. To Twój organizm ma wypocząć jak najlepiej. 

Na temat snu można by mówić wiele. Jako fundacja Szkoła 2.0 wkrótce zajmiemy się szerzej tematem tak, by pomóc wam znaleźć wewnętrzną siłę i spokój ducha poprzez czynność, która zabiera ⅓ życia. Na ten moment zachęcam do rozpoczęcia obserwacji swojego rytmu, tego co działa, a co nie. Zachęcamy do dzielenia się z nami w komentarzach czy w wiadomościach na Instagramie (@szkola2.0)! 

Monika Taciak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.