Jak wyglądają zajęcia wychowania fizycznego w Polsce?

Nie ma jednego, określonego schematu lekcji wychowania fizycznego, najczęściej jednak składają się one z rozgrzewki, stricte zajęć sportowych oraz z pogadanki.

Często jednak zdarza się, że niektórzy siedzą na ławce- i to nie z powodu braku odpowiedniego stroju czy choroby, a ze względu na swój wygląd lub umiejętności. Czasem dochodzi do sytuacji, że ktoś wyszedł z lekcji WF-u z płaczem. Każdy zapewne miał w klasie osobę (lub osoby), które niechętnie były wybierane do drużyn w grach zespołowych. Jak to mogło odbić się na ich psychice?

Najbardziej szkodliwe zachowania

Co dzieje się w głowie osoby, która siedzi na ławce z powodu braku umiejętności lub wyglądu? Zapewne nic pozytywnego. Można domyślić się, że takiej osobie bardzo łatwo o kompleksy- jest stygmatyzowana i dyskryminowana przez społeczeństwo, co może wpędzać w poczucie winy i niewystarczalności. Stąd jest już bardzo krótka droga do niskiej samooceny, depresji czy nawet samookaleczeń. Czy to jest cel, który chcemy osiągnąć prowadząc lekcje wychowania fizycznego?

Co ciekawe, a zarazem przykre, do dyskryminacji swoją cegiełkę dokładają czasem nauczyciele. Zdarzają się sytuacje, w których zniechęcają oni uczniów do innych. Niestety WF-iści nie mają wystarczającego wykształcenia w kierunku psychologii sportu, co przekłada się na czasem nieświadome nieodpowiednie zachowania. Przez nie w głowach młodych osób zaczynają pojawiać się kompleksy, a młodzież zniechęca się do ćwiczeń. W założeniu lekcje wychowania fizycznego mają zachęcać do uprawiania sportu oraz propagować zdrowy styl życia. Jednocześnie, przez niektóre zachowania ten cel zostaje realizowany, ale zupełnie odwrotnie. 

Jak zmienić obecny stan rzeczy? 

Potrzebne są zmiany systemowe. Przypuszczalnie, gdyby w celu zostania nauczycielem WF-u trzeba było na studiach więcej czasu poświęcić psychologii sportu, to być może część toksycznych zachowań zostałaby wyeliminowana. Dyrektorzy powinni również dawać uczniom możliwość zgłaszania nieprawidłowości w nauczaniu, oraz szczegółowo badać i starać się rozwiązywać problemy uczniów. Często, mimo licznych skarg nauczyciele nie ponoszą konsekwencji swojego stosunku do ucznia. Oczywiście znajdziemy również nauczycieli, których są wspaniali i pomagają rozwinąć skrzydła. O tej grupie też nie możemy zapomnieć, i wielki ukłon w Ich stronę.

Jakie korzyści może nieść przeobrażenie zajęć WF-u w lekcje, na których uczy się szacunku oraz tolerancji dla innych? 

  1. Bardziej zintegrowane społeczeństwo, bez podziału na lepszych i gorszych
  2. Poprawa sytuacji dotyczącej epidemii otyłości- motywacja do zdrowego stylu życia nie w postaci wyzwisk i wyśmiewania
  3. Spadek poziomu depresji oraz kompleksów u młodzieży
  4. Wyższa samoocena osób dyskryminowanych

Jak widzimy, zmiany mają dużo zalet, więc dlaczego ich nie wprowadzić? 

Sądzisz, że w Polsce mają miejsce toksyczne zachowania wśród nauczycieli WF-u?

Zofia Lipińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.