Jak zadbać o spanie, kiedy w głowie ciągle granie?

Potrzeba snu jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych.

Według Narodowej Fundacji Snu na sen przeznaczamy 1/3 naszego życia (!). Jego niedobór wywołuje nie tylko uczucie senności, ale również brak chęci do podejmowania jakichkolwiek aktywności, trudności z koncentracją. Powoduje też spadek efektywności wykonywanych zadań, częstsze popełnianie błędów oraz problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. 

Część z Was prawdopodobnie uważa, że sen nie jest tak istotny – przecież „tylko leżymy i śnimy”. Jednak cytując klasyka: „nic bardziej mylnego”. W tym czasie nasz organizm regeneruje się, uzupełnia niedobory, zostają wydzielane hormony (np. hormon wzrostu). Są też regulowane procesy metaboliczne mózgu, a także te związane z układem odpornościowym. Te powody powinny wystarczyć, aby uświadomić wagę snu. 

Jednakże wciąż lekceważymy ów temat.

Dobrze znamy hasła: „Sen jest dla słabych”, „Wyśpię się po śmierci”, „Prześpię się godzinkę i wystarczy”, „Nie mam czasu na sen” i wiele innych. Budują one błędne przekonania, że sen jest czymś dodatkowym, zbędnym, a może luksusowym. Poza losowymi zdarzeniami i wyjątkowymi sytuacjami byłoby z korzyścią dla Was, aby odpowiednia dawka dobrej jakości snu stanowiła prawdziwy priorytet. Nie stawiajcie pracy zawodowej, życia towarzyskiego, kolejnego odcinka serialu, treningu sportowego, godziny nauki czy rozgrywki w grze komputerowej ponad wysypianie się. Na to wszystko przyjdzie czas w ciągu dnia:) 

Joanna Kownacka & Oliwia Kinga Lewandowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.