Jak zapamiętywać na dłużej?

Metoda znana i ceniona od dawna i przez wielu.

Została przetestowana pierwszy raz już w 1939, a każdy kolejny eksperyment od tego czasu udowadnia jej działanie. Na jej podstawie opiera się wiele narzędzi przydatnych nauce, fiszki – jak te w quizlecie czy dobrze stworzone repetytoria. To wszystko zawiera w sobie jedną prostą sztuczkę. Jaką? Spaced repetition.

Metoda z tak złotą reputacją nie powinna wymagać nawet przedstawienia, a mimo to nadal wielu z nas nie stosuje się do niej. Więc uczniu, jeśli chcesz by twoja nauka miała sens, by nowe informacje zostały z Tobą na dłużej, a egzaminy z większych porcji materiału nie straszyły – zachęcamy do zapoznania się.

Zapominamy zgodnie z krzywą zapominania (zachęcamy do zgłębienia tematu!) co oznacza, że z każdym dniem od nauczenia się czegoś, powoli zaczynamy to zapominać. Efekt końcowy jest taki, że nie pamiętamy już dłużej jakiegoś zagadnienia. Ale, ale! Można temu zapobiec!

Prosta zasada: powtarzaj co jakiś czas.

Brzmi może nudno, nieciekawie i mało odkrywczo, ale to tylko odstępy między powtórkami są dobierane nieumiejętnie. Aktualnie wiele znanych programów do nauki (w tym Quizlet czy Duolingo) są oparte o złożone algorytmy, które na podstawie naszych wyników dobierają następną datę kiedy powinniśmy powtórzyć słówko lub definicję. Oczywiście, nie musisz tym algorytmów rozumieć! Zachęcamy do korzystania z ich gotowych implementacji w wyżej wymienionych programach (choć są też inne, np. Anki, spróbuj sam_ takich poszukać!), które mają za sobą lata doskonalenia. Jeśli jesteś jednak bardziej analogow_ to możesz stworzyć własny harmonogram powtórek. Uproszczona wersja sprawdzonych odstępów to może być:

1 runda – 1 dzień

2 runda – 7 dzień

3 runda – 16 dzień

4 runda – 35 dzień

Jeśli czujesz taką potrzebę, to nic nie stoi na przeszkodzie by powtórki zagęszczać lub rozrzedzać – spaced repetition ma służyć tylko Tobie. Zwróć jedynie uwagę jak kolejne interwały się wydłużają.

Na koniec ciekawostka – twórca pierwszego złożonego algorytmu komputerowego opartego o spaced repetition to Polak, Piotr Woźniak. Później założył znaną i wielbioną na całym świecie już od ponad 20 lat platformę do nauki języków, SuperMemo.

Spróbujecie spaced repetition na własną rękę? Może została już przez was przetestowana? Dzielcie się własnymi strategiami!

Monika Taciak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.