Katastrofa klimatyczna – co możemy zrobić?

Na pewno każdy z nas zauważa to co się dzieje się od jakiegoś czasu w Polsce i nie tylko.

Konsekwencje zmiany klimatu coraz bardziej dają się we znaki. Nie możemy być na to obojętni, ponieważ żyjemy tu i funkcjonujemy. Jesteśmy odpowiedzialni za dbanie o naszą planetę, kiedy my tu żyjemy i jesteśmy odpowiedzialni za dbanie o nią dla przyszłych pokoleń. Każdy z nas powinien podjąć decyzje nie bycia obojętnym człowiekiem.

Czym jest zmiana klimatu?

Klimat to średnia pogoda (temperatura, opady, wiatr), która przez dłuższy czas utrzymuje się na danym terenie. Od niego zależy jakie rośliny i zwierzęta będą mogły żyć w danym miejscu. Nasza cywilizacja rozwinęła się tam, gdzie warunki klimatyczne najbardziej sprzyjały życiu i rolnictwu.

Zmiana klimatu, czyli globalne ocieplenie, wywołane działalnością człowieka, znacząco wpływa na klimat. Rosnące temperatury, susze, wichury mogą spowodować, że przyjazne naszej egzystencji tereny staną się z czasem niezdatne do życia.

Jakie są przyczyny zmiany klimatu?

Podstawową przyczyną zmiany klimatu jest spalanie paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny i gaz ziemny, które powoduje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Do ich rozprzestrzeniania przyczynia się także inna działalność człowieka, taka jak rolnictwo i wylesianie. Niestety gazy te zatrzymują w atmosferze ciepło: zjawisko to nazywamy efektem cieplarnianym.

Na czym polega efekt cieplarniany?

Efekt ten zachodzi w atmosferze dzięki obecności gazów, które pochłaniają promienie podczerwone. Atmosfera przepuszcza dużą część promieniowania słonecznego (energii słonecznej), dzięki temu na powierzchni Ziemi jest ciepło.

Atmosfera zatrzymuje również promieniowanie Ziemi, które się od niej odbija, w efekcie temperatura na naszej planecie jest znacznie wyższa niż byłaby bez tej warstwy.

Aby klimat był stabilny, to ilość energii pochłanianej i emitowanej przez Ziemię musi się równoważyć. Tymczasem im więcej gazów cieplarnianych znajdzie się w atmosferze, tym więcej energii cieplnej docierającej ze Słońca zostanie zatrzymane. Badania potwierdzają, że coraz mniej energii ucieka w kosmos. Zwiększenie zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze prowadzi więc do tzw. globalnego ocieplenia.

Za wszystko co się aktualnie dzieje, JESTEŚMY ODPOWIEDZIALNI MY. To nic innego jak konsekwencje naszych działań. Nie na wszystkich i na wszystko mamy wpływ. Dlatego skupmy się na tym na co mamy wpływ, jakie lepsze nawyki i wybory są w naszym zasięgu.

CO KAŻDY Z NAS MOŻE ZROBIĆ, ABY PRZECIWDZIAŁAĆ ZMIANOM KLIMATU

Naszych działań dla ochrony klimatu jest wiele, w tym artykule przedstawię parę z nich.

Oszczędzaj wodę

 • Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby.
 • Bierz prysznic zamiast kąpieli – zaoszczędzisz wodę i energię potrzebną na jej podgrzanie.
 • Pamiętaj, że oszczędność wody to także oszczędność energii.
 • Napraw kapiące krany.

Oszczędzaj papier

 • Drukuj dwustronnie.
 • Przechowuj dokumenty w wersji elektronicznej zamiast papierowej.
 • Zapisuj zeszyty do końca.
 • Zbieraj makulaturę.

Wybieraj transport przyjazny środowisku

 • W mieście staraj się poruszać pieszo lub rowerem, a nie samochodem, jest to zdrowsze i bardziej ekonomiczne.
 • Korzystaj z transportu publicznego.
 • Wybieraj podróż pociągiem zamiast samolotem. Samoloty emitują duże ilości CO2 do atmosfery, a komunikacja lotnicza stanowi najszybciej rosnące źródło emisji CO2.

Świadomie rób zakupy

 • Jedz mniej mięsa lub zostań wegetarianinem. Produkcja mięsa wiąże się z intensywną emisją CO2 i metanu.
 • Nie używaj jednorazowych toreb foliowych.
 • Kupuj tylko to, co jest ci naprawdę potrzebne. Nie marnuj jedzenia. Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz.
 • Wybieraj produkty lokalne i sezonowe, dzięki temu ograniczysz energochłonny transport.

Ograniczaj powstawanie odpadów i odpowiednio postępuj z już powstałymi odpadami

 • Kupuj tak, aby pozostawić jak najmniej śmieci.
 • Dziel się z innymi: wymieniaj się książkami, czasopismami, zabawkami itp.
 • Niepotrzebne lecz dobre rzeczy oddaj innym (ubrania, książki, zabawki, meble itp.).
 • Segreguj odpady.
 • Zabieraj drugie śniadanie w wielorazowym plastikowym pojemniku, zamiast w torebce czy folii aluminiowej.

Podejmij decyzję bycia świadomym człowiekiem.

Aleksandra Rewers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.