Tłusty Czwartek

Tłusty czwartek jest świętem chrześcijańskim przypadającym w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Zwiastuje, że rozpoczął się ostatni tydzień karnawału.

Czemu tłusty czwartek jest w czwartek?

Tłusty Czwartek wypada w czwartek, ponieważ to dokładnie 53 dni przed Świętami Wielkanocnymi, gdzie od Popielca do Wielkiej Nocy jest 46 dni (wliczając niedzielę).

Jak zrobić pączka?

Na początek wyrobić 60 g drożdży z letnim mlekiem (około 1/3 szklanki) oraz z 2 dużymi łyżkami mąki. W rondelku na ogniu dodać jajko i 6 żółtek, szczyptę soli oraz 1/3 szklanki cukru plus jedno opakowanie cukru wanilinowego. Do około 600 g mąki dolać letnie mleko (2/3 szklanki), ubite białka i zawartość pierwszej miski oraz rondla, następnie wszystko należy wymieszać. Do tego dodać 90g masła i kilka kropel spirytusu lub octu. Wymieszać i posypać mąką, następnie wyrobić rękoma. Takie ciasto musi odpocząć koło 2h. Kolejno odrywać kawałki ciasta i nadziewać je czym tylko chcemy: marmoladą, czekoladą, nadzieniem toffi. Później usmażyć na głębokim oleju. Gotowe pączki można również posypać czymkolwiek: cukrem pudrem, można zrobić lukier z posypką lub polać czekoladą.

Ciekawostki

1. Słodkie pączki powstały dopiero w XVI wieku, wcześniej wypiekano tylko pikantne i tłuste.

2. W Hiszpanii świętuje się jedząc ciasta Bizcocho oraz Mona.

3. W Niemczech to Weiberfastnacht, ten dzień jest częściowo wolny od pracy (pracę kończy się przed południem). Godziną umowną na rozpoczęcie świętowania jest 11:11.

4. W Polsce znany jest również pod nazwą zapusty.

5. Pierwotnie był dniem, gdzie świętowano odejście zimy i początek wiosny.

6. Pączek mniej więcej waży 50 g i ma aż 200-300 kalorii.

Barbara Leszczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.