To depresja czy gorszy okres w życiu?

Pamiętaj, że jeśli czujesz się gorzej porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi. Najlepiej skontaktuj się ze specjalistą. Żeby pójść do psychologa nie musisz być bardzo chory psychicznie wystarczy, że masz chęć z kimś porozmawiać.

Objawy depresji

Depresja objawia się obniżeniem nastroju, smutkiem, przygnębieniem, pesymizmem, myślami samobójczymi, bezsennością, problemami ze snem, brakiem odczuwania przyjemności, brakiem szczęścia/zadowolenia, brakiem energii, niepokojem, lękiem, zmniejszeniem zainteresowań, wahaniami wagi.

Depresja młodzieńcza

W życiu prawie każdego nastolatka dochodzi do epizodu depresyjnego. U niektórych jest to dłuższy i cięższy okres, dla innych jest to chwilowy epizod. Niestety czasami depresja młodzieńcza przeradza się w cięższą i trudniejszą depresję. Warto zwracać uwagę na zachowanie swoje, swoich dzieci czy znajomych, ponieważ wczesne wykrycie depresji zwiększa możliwość wyleczenie jej samą terapią. Pamiętajmy, by nie bagatelizować własnego samopoczucia.

Podział depresji

Wyróżniamy depresje pod względem jej ciężkości. Depresja łagodna, umiarkowana, ciężka bez objawów psychotycznych oraz ciężką z objawami psychotycznymi.
Dzielimy również na pochodzenie i występowanie. Depresja poporodowa, młodzieńcza, sezonowa, melancholijna, hipochondryczna, lekooporna etc.

Leczenie depresji

Leczenie u każdego będzie wyglądać inaczej, na pewno każdemu będzie zalecana regularna terapia.

Leki w depresji to tylko wspomagacze, w dużej części leki zawierają serotoninę, ponieważ jej brak jest główną przyczyną utrzymywania depresji, terapia to jednak 90% wyleczenia.

Leczenie depresji to duży wysiłek psychiczny oraz fizyczny. Znalezienie odpowiednich leków oraz rzeczy, które ponownie nas cieszą. Znalezienie energii do wstania z łóżka, wykąpania się, zjedzenia, ogólnie znalezienie energii do życia. Nigdy nie jesteście w tym sami. Uwierzcie mi, jest mnóstwo osób, które chorują w waszym otoczeniu, na ulicach możecie mijać 100 osób, które przechodzą to, co wy, zawsze macie wsparcie w osobach które chorują czy chorowały na tę okropną chorobę.

Depresja jest najgorsza pod tym względem, że boli gdzieś, gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć, nie jesteśmy w stanie przyłożyć do tego miejsca lód czy maść z tym bólem musimy sobie po prostu radzić czasami sami, ponieważ niektórzy mogą nie rozumieć tego co odczuwamy i to jest w 100% normalne.

Niestety w trakcie depresji często towarzyszą też inne choroby, takie jak zaburzenia lękowe, schizofrenia i inne.

Wsparcie

W tym ciężkim okresie nie odtrącajcie rodziny czy znajomych. Oni chcą dla was jak najlepiej i na pewno będą was wspierać i wam pomagać. Pamiętajcie, że ten okres nie jest ciężki tylko dla was, ale dla otoczenia również, ciężko jest patrzeć na osobę, w której chęci do życia zanikają z każdym dniem.

Każdy potrzebujecie wsparcia i zrozumienia, a najlepszym lekarstwem jest rozmowa z drugim człowiekiem. Rozmowa jest w stanie wyjaśnić wszystko i załagodzić ból.

Wsparcie możecie również otrzymać od psychologa, psychiatry, znajomych, grup na Facebooku, telefonów zaufania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pedagoga szkolnego, nauczyciela i wszystkich osób, które was otaczają.

Ja osobiście wsparcie często znajduje w książkach. Kiedy nie mam ochoty z kimś rozmawiać, wybieram książkę i zaczynam się w nią wciągać. Może to być książka o naszej ulubionej tematyce.

Polecę wam parę książek o tematyce depresji:

 • „Depresja, czyli każdy oddech boli” – Monika Kotlarek
 • „Pozwól, że ci opowiem…” – Jorge Bucay
 • „Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek” – Anna Duman
 • „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” – Carnegie Dale
 • „Kobiety, które czują za bardzo” – Katarzyna Kucewicz

Wsparcie możecie znaleźć też w serialach, filmach czy filmikach na YouTube.

Ważne numery

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116111
 • Antydepresyjny telefon forum przeciw depresji – 22 594 91 00
  (czynny w każdą środę i czwartek 17.00 – 19.00)
 • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123
 • ITAKA Antydepresyjny telefon zaufania – 22 484 88 01

Mam nadzieję, że artykuł będzie pomocny, trzymajcie się i do następnego!!

Barbara Leszczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.