UMIEM TO! – METODY EFEKTYWNEJ NAUKI

„Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz!”

Na pewno każdy z nas doskonale pamięta to słynne zdanie, powtarzane niemal na każdej szkolnej akademii, rozpoczynającej lub kończącej rok szkolny. Niestety dla wielu osób nauka wiąże się nie z potęgą a ze zmęczeniem, godzinami spędzonymi nad książkami czy złymi ocenami. To wszystko tworzy negatywne skojarzenia z nauką i wzbudza lęk przed nią. Na szczęście są metody, które mogą pomóc nam przebrnąć przez trudny proces nauki i pozwolą odczarować negatywny obraz uczenia się. Poniżej znajduje się kilka przykładów technik/sposobów uczenia się, które można wykorzystać, aby nauka stała się szybka, efektywna i przyjemna!

OKREŚL SWÓJ STYL UCZENIA SIĘ

„Uczymy się za pomocą zmysłów, stąd możemy mówić o stylach uczenia się: wzrokowym, słuchowym; wzrokowo-słuchowym i kinestetycznym (inaczej czuciowym)” (Kamińska-Kłos, 2019).

„Jeśli jesteś wzrokowcem – jeżeli łatwiej zapamiętujesz informacje dzięki tabelom, schematom, wykresom, rysunkom, to rób je! Gdy wiedza zapisuje się w twojej pamięci dzięki mapie myśli – stwórz ją. Podkreślaj najważniejsze partie tekstu różnymi kolorami, jeśli dzięki temu zostaną Ci w głowie. Gdy czujesz potrzebę zapisywania myśli i robienia notatek – nie powstrzymuj się” (Kamińska-Kłos, 2019). 

 • Zalecane techniki uczenia się dla wzrokowców: mapy myśli, tabele, schematy, rysunki, podkreślenia, zapisywanie myśli, robienie notatek

„Jeśli jesteś słuchowcem – najlepiej przyswajasz materiał przez słuchanie i głośne jego powtarzanie. Gdy pomaga Ci głośne myślenie, możesz nawet wygłosić monolog, wyobrażając sobie, że mówisz do kogoś i przedstawiasz mu dane zagadnienie. Jeśli ma to pomóc – mów do siebie i innych, czy są, czy ich nie ma. Jeżeli lubisz czytać na głos, rób to w domowym zaciszu, gdzie nic Ci nie przeszkodzi i Cię nie zdekoncentruje” (Kamińska-Kłos, 2019).

 • Zalecane techniki uczenia się dla słuchowców: odczytywanie i powtarzanie na głos, odsłuchiwanie nagrań, układanie rymowanek i wierszyków

„Jeśli jesteś kinestetykiem (czuciowcem) – najlepiej uczysz się, gdy musisz coś udowodnić, pokazać, jak coś działa i wyjaśnić, dlaczego się tak dzieje. Jeśli łatwiej uczysz się samodzielnie wykonując zadania bądź tłumacząc je – możesz pomóc też kolegom, jednocześnie ucząc się. Osoby z takimi preferencjami lubią przedstawiać, próbują manipulować, przeprowadzać doświadczenia i pokazy – nie potrafią usiedzieć w miejscu” (Kamińska-Kłos, 2019).

 • Zalecane techniki uczenia się dla kinestetyków: ćwiczenia pantomimiczne (nauka w ruchu – chodzenie, zmiana miejsca, gestykulowanie, inscenizowanie nauki w szkole – odgrywanie roli nauczyciela, tworzenie testów sprawdzających wiedzę).

INTERWAŁY NIE TYLKO DLA SPORTOWCÓW:)

Jest to sposób, który polega na naprzemiennej nauce i przerwie od niej w stałych okresach. Czas należy dostosować do własnych predyspozycji. Można spróbować na przykład takich schematów: 10 minut nauki – 3 minuty przerwy – 10 minut nauki – 3 minuty przerwy itd. lub 25 minut nauki – 10 minut przerwy – 25 minut nauki – 10 minut przerwy. Ważne, aby w czasie przeznaczonym na naukę jak najbardziej skupić się na wykonywanym zadaniu, przyswajaniu materiału bądź odrabianiu pracy domowej. Zachęcamy do stosowania tej metody nie tylko w sprawach szkolnych, ale również, kiedy mamy do zrealizowania inne prace, chociażby posprzątanie pokoju:)

CHODŹ, OPOWIEM CI COŚ!

Samo wielokrotne czytanie materiału nie jest efektowną metodą na przyswojenie go. Lepszym rozwiązaniem jest przeczytanie notatek, a następnie opowiedzenie o zawartych w nich informacjach. Twoim słuchaczem może być kolega/koleżanka z klasy, członek rodziny lub pluszowy miś:)

DIY 

Pamiętasz, kiedy miałeś_aś kilka lat i superpomysłem była zabawa w szkołę? Mogłeś_aś wcielić się rolę nauczyciela, wymyślać pytania i stawiać haczyki przy poprawnych odpowiedziach. W takim razie zróbmy krótką wycieczkę wehikułem czasu i zastosujmy nową metodę na skuteczniejszą naukę. Stwórz swój własny test/sprawdzian – możesz egzaminować samego siebie lub zaprosić znajomego, który tak samo jak Ty przygotowuje się do klasówki. Wzajemnie lub samodzielnie odczarujcie złą aurę raczej nielubianej wśród uczniów formy sprawdzania wiedzy. Niech przerodzi się to w dociekliwą przygodę wyszukiwania wiadomości:)

DODATKOWE WSKAZÓWKI

 • Dziel materiał na mniejsze części i rozłóż naukę w czasie
  • Uwierz, że dzięki temu ograniczysz negatywny stres, presję czasu, będziesz poświęcał_a paradoksalnie mniej czasu na naukę i sprawi Ci to więcej przyjemności niż trudu. No i zapamiętasz na dłużej:)
 • Rób powtórki. 
  • To łączy się z poprzednią wskazówką. Kiedy siadasz do kolejnej części materiału – byłoby z korzyścią dla Ciebie, abyś najpierw powtórzył_a wcześniejszy materiał. Możesz na przykład zrobić to za pomocą jednej z wyżej wymienionych metod (opowiadanie, test). 
 • Zmieniaj miejsca nauki. 
  • Może Cię to zaskoczy, ale dobrym pomysłem jest przyswajanie wiedzy w odmiennych miejscach, na przykład jednego razu możesz uczyć się w domu, drugiego w parku, a jeszcze kolejnego w bibliotece… tak, to miejsce wciąż istnieje i nie tylko wypożycza się tam książki:) To buduje skojarzenia w Twoim mózgu z różnymi obrazami, zapachami i dźwiękami, a przecież zarówno uczymy się, jak i przypominamy sobie informacje za pomocą wielu zmysłów🙂

Joanna Kownacka & Oliwia Kinga Lewandowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.