Zaburzenia psychiczne- dlaczego jest ich coraz więcej?

W ostatnich latach widzimy znaczny wzrost poziomu depresji oraz innych zaburzeń psychicznych wśród młodzieży. Z czego one wynikają i czy szkoła ma z nimi związek?

Diagnoza 

Dawniej zawód psychologa czy psychoterapeuty nie był znany. Ludzie nie znali klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych, a co za tym idzie- nie potrafili ich diagnozować. Dzisiaj większość ludzi wie, jakie są najczęstsze problemy z psychiką oraz potrafi je zauważyć. To tak jak z chorobami fizycznymi- istnieje teoria, że kiedyś występowały na podobną skalę jak teraz, ale nie były diagnozowane. 

Cyfrowy świat

Nie można zaprzeczyć, że przejście w dużej mierze do wirtualności również ma wpływ na zdrowie psychiczne. Codzienny widok wyidealizowanych zdjęć, filmów budzi w nas kompleksy oraz poczucie bycia niewystarczającym. Coraz młodsze osoby mają kompleksy. Możemy temu zapobiegać przede wszystkim edukując, że jesteś okej taki jaki jesteś, i nic nie musisz robić ze swoim wyglądem tylko dlatego, że inni to robią!

Stereotypy 

„Chłopak musi być silny”, „Okazywanie uczuć jest zarezerwowane dla kobiet”, „Dziewczynki muszą być ciche i grzeczne”… Kto z nas tego nie słyszał? Duży wpływ na zdrowie psychiczne ma powielanie szkodliwych stereotypów, najczęściej w szkole przez rówieśników (a czasem także nauczycieli), ale również w internecie. Od maleńkości dzieci słyszą że „dziewczynki zawsze powinny nosić sukienki”, a „chłopiec powinien bawić się autami, a lalki są dla dziewczynek”. Era „musisz …” oraz „powinieneś…” na szczęście powoli odchodzi w zapomnienie. 

Ocenianie 

Jeśli chodzi o szkołę, dużym problemem jest ocenianie. Uczniowie są do siebie porównywani, co negatywnie wpływa na ich samoocenę. Część uczniów czuje, że cały czas ktoś poddaje weryfikacji ich działania oraz je krytykuje (zapraszamy do artykułu o ocenianiu). Nierzadko wiąże się to z niskim poczuciem własnej wartości w dorosłości. 

Jak widzimy, zarówno szkoła, jak i postęp cywilizacyjny mają związek z coraz częstszymi zaburzeniami psychicznymi. Jednak aby temu zapobiegać możemy dbać o wizyty kontrolne u psychologa, w internecie oraz w szkole edukować na temat zdrowia psychicznego, nie powielać oraz obalać stereotypy, zamiast oceniać doceniać innych.

Zofia Lipińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.